Jaki dysk SSD do laptopa?

28.09.2020

Dysk SSD do laptopa, to najlepszy sposób, by dać temu urządzeniu nowe życie i znacznie przyspieszyć jego pracę. Nasz artykuł adresujemy do osób, które chcą wymienić posiadany w laptopie dysk twardy HDD, na nowy napęd półprzewodnikowy SSD. Kupowanie nowego laptopa, wyposażonego w dysk talerzowy HDD, mija się obecnie z sensem. Niestety szereg tanich konsumenckich laptopów, mami ciągle nabywców, faktem, że dany komputer ma na przykład 1000GB na dane. Jeżeli jest to dysk talerzowy, musimy się liczyć z jego fragmentacją oraz faktem, że z czasem start systemu Windows, może trwać nawet kilka minut. Nie przypadkiem więc, wszystkie sprzedawane przez nas laptopy poleasingowe, wyposażamy w szybkie nowe dyski SSD do laptopów.

 

Dysk SSD do laptopa

 

Jaki dysk SSD do laptopa?

 

Z uwagi na ograniczenie rozmiaru obudowy laptopa, pierwszy czynnik przy wyborze dysku twardego, to oczywiście jego format. O ile komputer PC przyjmie zarówno dyski 3,5 cala, to do laptopa możemy pomieścić wyłącznie mniejsze napędy w obudowie 2,5 cala. Na szczęście, praktycznie wszystkie dyski SSD są właśnie tego mniejszego formatu, a najnowsze napędy M.2 PCI-E, są jeszcze mniejsze. Niestety, poza wielkością, ważny jest jeszcze typ interfejsu, który połączy nasz nośnik pamięci z płytą główną laptopa. Uwzględniając obecnie dostępne na rynku konstrukcje, możemy wydzielić następujące rodzaje połączeń, jakie może posiadać dysk SSD do laptopa:

 

  • Dysk SSD z interfejsem SATA 3
  • Dysk SSD z interfejsem mSATA
  • Dysk SSD z interfejsem M2 SATA
  • Dysk SSD z interfejsem M2 PCI-E

 

Wymiana dysku w laptopie wyposażonym w napęd HDD, następuje zawsze w ramach standardu SATA 3. Będzie on wstecznie kompatybilny także ze starszymi SATA I i SATA II. Różnice między tymi standardami, to prędkości przesyłania danych, dla SATA III, osiągające do 600MB/s. Jeżeli więc nasz laptop posiada dysk systemowy HDD, w celu jego unowocześnienia, powinniśmy zakupić dysk 2,5 cala SSD SATA 3.

 

Szybkie dyski do laptopów w technologii M.2 PCI-E

 

Nowsze laptopy posiadają z reguły jedno lub więcej łącze na dysk SSD w formacie M2. Także tutaj, warto zwrócić uwagę, że sam fizyczny format portu, nie jest wystarczający dla poprawnego zidentyfikowania rodzaju połączenia. Warto sprawdzić w dokumentacji producenta, czy nasz model laptopa obsługuje format M.2 PCI-E czy też może starsze połączenie M2 SATA. Dodatkowa trudność, to fakt, że niektóre laptopy wymagają dysku SSD, wyposażonego w „ząbek” M-Key czy też B-Key, odpowiednio z jego prawej lub lewej strony. Stąd też, nie istnieje proste pojęcie dysk SSD do laptopa. Zawsze warto sprawdzić zarówno generację sprzętu, jak i pasujący do naszej płyty głównej konektor takiego dysku.

 

Jaki duży dysk do laptopa?

 

Kiedyś 40GB wystarczało nam zarówno na system operacyjny, jak i na gry i dane. Obecnie, sama instalacja Windows 10, zajmuje ponad 50GB powierzchni dyskowej. Dodając do tego pakiet biurowy Office i kilka programów, łatwo osiągamy 120GB. Jeżeli chcemy na laptopie zainstalować jakieś gry, filmy i multimedia, 240GB będzie stanowić racjonalne minimum. Na szczęście, ceny dysków SSD i elektronicznych nośników pamięci bardzo obecnie spadły. Stąd też, każdy oferowany przez nas laptop poleasingowy może być na Państwa życzenie wyposażony w dysk SSD 500GB czy nawet 1TB. Prosimy w tym celu o kontakt z naszym konsultantem, przed złożeniem zamówienia.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl