Windows 10: wymagania sprzętowe w 2021

05.10.2020

Windows 10 to jeden z najbardziej udanych systemów operacyjnych, wypuszczony w prawie 35 letniej historii firmy Microsoft. Tak, już wkrótce, bo 20 listopada, 35 urodziny będzie obchodził ten najpopularniejszy na świecie program z okienkami. Chociaż Windows 10, także jest już na rynku od ponad 5 lat, jego kolejne aktualizacje sprawiają, że znacznie różni się od swojego startowego wariantu. Co sprawia, że system ten posiada tak wysoką zarówno u użytkowników, jak i u ekspertów branży IT? Jedną z wielu unikalnych cech tego systemu, jest fakt, że świetnie pracuje on także na słabszych maszynach. Także przysłowiowy 10 letni komputer, może przy odpowiednim dostosowaniu, całkiem efektywnie wypełniać wymagania Windows 10. Tak więc przyjrzyjmy się, jak to wszystko wygląda w teorii i praktyce. Na początku oficjalne dane od wydawcy systemu, firmy Microsoft.

 

Wymagania Windows 10

 

Windows 10 wymagania sprzętowe (minimalne):

 

Support Microsoft jest mocno lakoniczny, jeśli idzie o określenie, jakie parametry musi posiadać komputer, by pracował na nim najnowszy system operacyjny firmy z Redmond. Tak więc, by nasz system ruszył, nasz komputer musi być wyposażony minimalnie w:

 

  • Procesor o częstotliwości taktowania 1GHz lub szybszy, także w wariancie SoC,
  • Pamięć RAM: 1GB dla Windows 10 32 bit i 2GB dla systemu 64 bitowego,
  • Miejsce na dysku twardym 16GB dla Windows 10 32 bit i 20GB dla systemu 64 bitowego.
  • Karta graficzna obsługująca DirectX 9 i ekran o rozdzielczości nie mniejszej niż 800 x 600 pikseli.
  • 9 lub nowsza ze sterownikiem WDDM 1.0

 

Wymagania Windows 10 w realnym świecie

 

Od czasu premiery tego systemu operacyjnego w 2015 roku znacząco zmienił się zarówno rynek IT, jak i sam system z okienkami. O ile, na początku instalacja Windows faktycznie mogła pomieścić się na dysku o pojemności 20GB, to w 2020 ten sam system zajmie nam już ok 50GB powierzchni na dane. Przyjrzyjmy się też pozostałym parametrom niezbędnym dla efektywnej pracy w najnowszym środowisku Windows.

 

Dysk SSD

 

Jak już pisaliśmy na naszym blogu, stare dyski talerzowe HDD stanowiły wąskie gardło każdego komputera z systemem Windows czy Linux. Z czasem, problemy te powiększała fragmentacja danych. Efekt – taki komputer mógł uruchamiać się nawet 3-5 minut. W 2020 można spokojnie przyjąć, że dla efektywnej pracy z Windows 10, nasz laptop czy komputer stacjonarny, powinien być wyposażony w półprzewodnikowy dysk SSD. Start systemu Windows zajmie wówczas około 15 sekund, będziemy mogli także zapomnieć o fragmentacji takiego dysku.

 

Pamięć RAM niezbędna dla szybkiego działania Windows 10

 

W dzisiejszych czasach, topowe telefony komórkowe miewają nawet po 12GB pamięci RAM. Trudno więc uwierzyć, że efektywna praca komputera z Windows będzie możliwa z 1 czy 2GB takiej pamięci. Dziś możemy sobie powiedzieć, że absolutne minimum w zakresie pamięci RAM dla Windows 10, to 4GB DDR3. Dla komfortowej pracy z programami i przeglądania wielu stron w Internecie będzie realnie potrzebne 8GB DDR3 lub DDR4.

 

Tanie laptopy i wymagania Windows 10

 

Sprzęt dostępny w marketach z elektroniką, często ciągle wyposażony jest w dyski HDD i niewielką ilość pamięci RAM. Czasami owocuje to także, instalacją okrojonej wersji Windows 10 w trybie S. Będzie to mieć znaczny wpływ na komfort pracy i uniemożliwi korzystanie z programów innych, niż te pobrane z Microsoft Store. Na szczęście, wszystkie oferowane przez nas laptopy poleasingowe, posiadają szybkie dyski SSD. Także pamięć RAM i wydajne procesory Intel Core i5 oraz Core i7 sprawią, że Windows 10 wymagania będą wypełnione z zapasem.  

 

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl