Zrzut ekranu: jak zrobić screena na laptopie?

21.09.2020

Jak zrobić print screen na laptopie?

 

Print Screen, czyli zrzut ekranu, pozwala nam zapisać całą zawartość wyświetlaną na laptopie lub monitorze naszego komputera. Jest to jeden z najprostszych sposobów, jak zapisać interesujący nas fragment strony komputerowej czy obejść zabezpieczenie rollover, chroniące niektóre fotografie w sieci przed ich skopiowaniem. Często dokumentujemy w ten sposób, także znacznie ważniejsze informacje: przelew bankowy online czy też stan naszego komputera, przy zgłaszaniu reklamacji do dostawcy sieci Internet lub innej usługi. Postaramy się tutaj pokazać, nie tylko, jak zrobić screena na laptopie, ale także kilka związanych z tym małych trików komputerowych.

 

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie z Windows?

 

Najpopularniejsza w Polsce, klawiatura QWERTY z amerykańskim układem klawiszy, posiada specjalny klawisz Print Screen, który z reguły rozmieszczony jest, gdzieś w jej prawym górnym rogu. W zależności od marki i producenta, może być on oznaczony także skrótami PrtScr lub Prt Sc. Jeżeli naciśniemy ten klawisz w najnowszej wersji systemu Windows 10, pojawi się także ulepszone menu Narzędzie Wycinanie, o nazwie Wycinek i szkic, dzięki któremu możemy wybrać jedną z dostępnych opcji:

 

  • wycinek okna,
  • wycinek pełnoekranowy,
  • wycinek prostokątny okna,
  • wycinek okna o dowolnym kształcie.

 

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

 

Gdzie zapisuje się Print Screen w systemie Widnows 10?

 

Wybrany przez nas format zapisu obszaru ekranu, trafia poprzez narzędzie Wycinek i szkic do schowka systemowego Windows. Szybki dostęp do niego, zapewni nam skrót klawiszowy Win + V. Możemy jednak, modyfikować miejsce dokąd ma trafić nasz screen. Przydatna będzie wówczas kombinacja klawiszy Win + Print Screen. Zamiast do schowka Windows, nasz obrazek trafi do typowej lokalizacji: Ten komputer/Obrazy/Zrzuty ekranu

 

Gdzie zapisuje się zrzut ekranu?

 

Co zrobić jeżeli na laptopie nie ma klawisza Print Screen?

 

Po pierwsze, lepiej sprawdzić, czy nie nazywa się on trochę inaczej i nie znajduje się w bardziej nietypowym miejscu. Dla przykładu, przycisk zrzut ekranu na laptopach Lenovo ThinkPad, znajdziecie po prawej stronie spacji, na dole klawiatury. Jeżeli jednak żaden z wariantów dedykowanego klawisza nie jest dostępny, zadanie to wykona kombinacja klawiszy Win + Shift + S. Wywoła ono wyrzej opisane narzędzie Wycinek i szkic, które pozwoli nam zapisać obraz, w jednym z wybranych przez nas formatów.  

 

Jak zrobić screena na laptopie z zagraniczną klawiaturą?

 

Może się zdarzyć, że nasz laptop pochodzi z innego rynku i wówczas klawisze mogą mieć francuski układ AZERTY czy niemiecki QWERTZ. Chociaż zdarzają się jeszcze narodowe układy skandynawskie i włoskie, to właśnie wcześniej wspomniane plus klawiatura rosyjska ЙЦУКЕН, są najczęściej spotykane. Klawisz Print Screen, będzie na nich wyglądał odpowiednio:

 

AZERTY Klawiatura francuska - ImpEc

QWERTZ Klawiatura niemiecka - Druck

ЙЦУКЕН Klawiatura rosyjska – PrtScr

 

Print Screen Mac

 

Jako, że sprzedajmy także laptopy poleasingowe firmy Apple, warto wspomnieć także, jak wykonać zrzut ekranu na takim komputerze. Podobnie jak w wypadku systemu Windows 10, mamy tutaj kilka możliwości, stosując odpowiednie skróty klawiszowe macOS:

 

Command + Shift + 3 = zapis całości ekranu

Command + Shift + 4 = zapis wybranej części ekranu

 

System operacyjny macOS Mojave pozwala nam dowolnie modyfikować domyślną lokalizację zrzutów ekranu, którą na komputerach Apple jest Clipboard Mac.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl